MESLEKİ EĞİTİM

6331 Sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu çerçevesinde tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanların yaptıkları işlerle ilgili mesleki belgeleri olmadan çalıştırılmaları yasaktır. Sönmez Akademi olarak yasal mevzuatlar çerçevesinde belirlenen mesleklerdeki eğitimleri çalışanlarınıza firmanızda veya sönmez akademi eğitim alanlarında eğitimlerini gerçekleştirerek belgelendirilmelerini sağlıyoruz.

Firmanızda çalışan personellerin yaptıkları işle ilgili bir ustalık belgesi, mesleki yeterlilik belgesi yoksa okul mezuniyetleri de yaptıkları işi karşılayan bir meslek lisesi, yüksek okul veya üniversite bölüm mezunu değil ise, bu çalışanlarınıza mesleki eğitim aldırmanız zorunludur.

Mesleki eğitim alınması ile ilgili mevzuat 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununda 17. Maddede çalışanların eğitimi başlığı altında tanımlanarak zorunlu hale getirilmiştir. Mesleki eğitim alması gereken personellerin zorunlu mesleklerle ilgili listesi ise tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanların mesleki eğitimleri hakkındaki yönetmelikte listelenmiştir. Bu nedenle tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanların mutlaka yaptıkları işle ilgili bir belgesi olmak zorundadır. Çalışanın yaptığı işe uygun bir mezuniyeti yok ise bu belgeyi almadan çalışması yasal olarak uygun değildir.

Sönmez Akademi Mesleki Eğitim Merkezi olarak tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanların tüm mesleki eğitim branşlarında eğitimleri gerçekleştirerek belgelendiriyoruz. Sönmez Akademi mesleki eğitim merkezinden almış olduğunuz her mesleki eğitim belgesi kişilerin e devletlerine işlenmektedir. Eğitim alan kişiler belgelerini e devletlerinden kontrol ederek eğitim güvenliği noktasında da gerekli kontrollerini yapabilmektedirler.

Sönmez Akademi mesleki eğitimlerin yanında yüksekte çalışma eğitimi, kapalı kısıtlı alanlarda çalışma eğitimi, acil durum eğitim ve tatbikatlarında da hizmet vermektedir. Sönmez Akademi bünyesinde verilen eğitimleri teknik öğretmenler ve verilecek eğitim alanında eğitici eğitmenliği olan kadrosu tarafından profesyonelce vermektedir. Eğitim plan ve talepleriniz için müşteri temsilcilerimizle iletişime geçerek detaylı bilgi edinebilirsiniz.